Нове технологије развијене у Институту проверавају се најпре на експерименталним фармама Института а затим примењују у широј пракси кроз програме сарадње са фармама, фабрикама сточне хране, млекарама, кланицама и другим организацијама које се баве примарном сточарском производњом и прерадом анималних производа.
Располажемо са:
• Новим и иновираним технологијама за производњу јунећег, јагњећег, свињског и живинског меса и технолошким решењима за увећање дневног прираста, телесне масе, завршног рандмана и побољшање квалитета меса, као и технологијом за производњу јаја у складу са новим прописима и стандардима.
• Новим технологијама за производњу меса, месних производа и јаја посебног квалитета, као и функционалне хране.
• Комплетном технологијом исхране за поједине врсте, расе/хибриде и категорије домаћих животиња, програмима за припрему основних и допунских смеша специјалног састава за различите намене, технологијама коришћења различитих адитива у циљу побољшања квалитета сточне хране, најсавременијим софтверским програмима за израду крмних смеша и лабораторијом за анализу квалитета производа.
• Технологијом производње сточне хране на ораницама и травњацима, технологијом искоришћавања, прераде и чувања сточне хране, технологијом обезбеђења крмне базе за специјалне намене (производњу високо вредне хране, сточарску производњу у подручјима под заститом природне средине) и подизање травњака на насипима, спортским теренима и сл.
• Модерним технолошким решењима за фарме и мини фарме (говеда, овце, козе, свиње, живина), кланице, млекаре, мешаоне сточне хране. (преко 250 изграђених објеката – фарми музних крава, фарми за тов јунади, свињарских, живинарских, овчарских и козарских фарми, млекара, инкубаторских станица)
• Тренинг и информационим центром са 10 развијених модула обуке о Доброј пољопривредној пракси, и могућношћу флексибилног развоја и пружања обуке из области анималне производње и производа (код нас или код вас).