Одељење за истраживање и развој
у области свињарства
Одељење за истраживање и развој у области свињарства се бави истраживањем одгајивања, репродукције, селекције, генетике, исхране, понашања и добробити свиња.
Један од фокуса Одељења је истраживање варијабилности особина врсте која је и гаранција одрживости производње у временима могућих климатских промена, појаве нових болести и других изазова због којих племенити генотипови можда неће моћи остваривати очекивану профитабилну производњу. Поседовање оригиналног генома и његово изучавање и очување у in vivo или in vitro облику наших локалних раса свиња омогућава очување врсте уколико се укаже потреба за његово брзо укључивање у производни процес.
Очување биодиверзитета односно очување аутохтоних и племенитих генотипова свиња као и унапређење њихових производних карактеристика у различитим производним условима је основни задатак. Одељење активно ради на инвентаризацији и карактеризацији локално адаптираних раса домаћих животиња, развоју стандарда и протокола за карактеризацију и инвентаризацију као и праћење особина битних за процену приплодне вредности грла, израда националне стратегије, трајног и одрживог коришћења локално адаптираних раса домаћих животиња, развој и имплементација регионалне и глобалне дугорочне стратегије ин ситу и еx ситу конзервације а уједно смо и банка гена за мангулицу, моравку и ресавку (https://www.eugena-erfp.net/en/).
Истраживачи одељења обављају послове научно-истраживачког рада кроз учешће на пројектима из области националних истраживања које финансирају Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије као и научно-истраживачка и стручна сарадња са привредом. Поред тога приоритетни задатак одељења је пријављивање и учешће на међународне пројекте које финансира Европска унија као што су Х2020 пројекти истраживања и развоја. Одељење је као партнер учествовао на пројекту Х2020 истраживања и развој под акронимом TREASURE (https://treasure.kis.si/). Поред тога одељење остварује и друге видoвe сaрaдњe сa институциjaмa у инoстрaнству кроз билатералне пројекте, међународне стратешке пројекте, COST (https://www.cost.eu/actions/CA22112/) и ERASMUS+ (https://proanimal.net/site/) пројекте. Истраживачи са одељења учествују и као предавачи на факултетима на основним и мастер студијама у земљи и иностранству. Поред наведеног истраживачи одељења су ментори и чланови за израду и одбрану мастер радова и докторских дисертација. Такође истраживачи имају и студиjске и стручне бoрaвке у инoстрaнству и на тај начин стичу нeoпхoдна научна и стручна искуства зa eфикaсниjи истрaживaчки рад у нашој земљи.
Рeзултaти истрaживaњa одељења се објављују у домаћим и међународним часописима, монографијама као и кроз нaучнe и стручнe публикaциje на међународним кoнгрeсима и сaвeтoвaњимa у зeмљи и инoстрaнству. Објављене монографије и научни радови се налазе на репозиторијуму Института за сточарство (https://r.istocar.bg.ac.rs/).