Odeljenje za istraživanje i razvoj
u oblasti svinjarstva
Odeljenje za istraživanje i razvoj u oblasti svinjarstva se bavi istraživanjem odgajivanja, reprodukcije, selekcije, genetike, ishrane, ponašanja i dobrobiti svinja.
Jedan od fokusa Odeljenja je istraživanje varijabilnosti osobina vrste koja je i garancija održivosti proizvodnje u vremenima mogućih klimatskih promena, pojave novih bolesti i drugih izazova zbog kojih plemeniti genotipovi možda neće moći ostvarivati očekivanu profitabilnu proizvodnju. Posedovanje originalnog genoma i njegovo izučavanje i očuvanje u in vivo ili in vitro obliku naših lokalnih rasa svinja omogućava očuvanje vrste ukoliko se ukaže potreba za njegovo brzo uključivanje u proizvodni proces.
Očuvanje biodiverziteta odnosno očuvanje autohtonih i plemenitih genotipova svinja kao i unapređenje njihovih proizvodnih karakteristika u različitim proizvodnim uslovima je osnovni zadatak. Odeljenje aktivno radi na inventarizaciji i karakterizaciji lokalno adaptiranih rasa domaćih životinja, razvoju standarda i protokola za karakterizaciju i inventarizaciju kao i praćenje osobina bitnih za procenu priplodne vrednosti grla, izrada nacionalne strategije, trajnog i održivog korišćenja lokalno adaptiranih rasa domaćih životinja, razvoj i implementacija regionalne i globalne dugoročne strategije in situ i ex situ konzervacije a ujedno smo i banka gena za mangulicu, moravku i resavku (https://www.eugena-erfp.net/en/).
Istraživači odeljenja obavljaju poslove naučno-istraživačkog rada kroz učešće na projektima iz oblasti nacionalnih istraživanja koje finansiraju Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije kao i naučno-istraživačka i stručna saradnja sa privredom. Pored toga prioritetni zadatak odeljenja je prijavljivanje i učešće na međunarodne projekte koje finansira Evropska unija kao što su H2020 projekti istraživanja i razvoja. Odeljenje je kao partner učestvovao na projektu H2020 istraživanja i razvoj pod akronimom TREASURE (https://treasure.kis.si/). Pored toga odeljenje ostvaruje i druge vidove saradnje sa institucijama u inostranstvu kroz bilateralne projekte, međunarodne strateške projekte, COST (https://www.cost.eu/actions/CA22112/) i ERASMUS+ (https://proanimal.net/site/) projekte. Istraživači sa odeljenja učestvuju i kao predavači na fakultetima na osnovnim i master studijama u zemlji i inostranstvu. Pored navedenog istraživači odeljenja su mentori i članovi za izradu i odbranu master radova i doktorskih disertacija. Takođe istraživači imaju i studijske i stručne boravke u inostranstvu i na taj način stiču neophodna naučna i stručna iskustva za efikasniji istraživački rad u našoj zemlji.
Rezultati istraživanja odeljenja se objavljuju u domaćim i međunarodnim časopisima, monografijama kao i kroz naučne i stručne publikacije na međunarodnim kongresima i savetovanjima u zemlji i inostranstvu. Objavljene monografije i naučni radovi se nalaze na repozitorijumu Instituta za stočarstvo (https://r.istocar.bg.ac.rs/).