Na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede i vodoprivrede Republike Srbije od 29. decembra 2003. godine, Institut za stočarstvo je ovlašćena organizacija za selekciju i matičnu evidenciju priplodne stoke u Republici Srbiji.
Na osnovu rešenja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije broj 023-02-2354/2019-08 od 08. novembra 2019. godine, Institut za stočarstvo, Beograd-Zemun, je GLAVNA ODGAJIVAČKA ORGANIZACIJA u govedarstvu, ovčarstvu, kozarstvu, svinjarstvu i živinarstvu.
Osnovne delatnosti i aktivnosti Instituta za stočarstvo Beograd Zemun, kao glavne odgajivačke organizacije u stočarstvu definisane su Zakonom o stočarstvu, pravilnicima koji su proistekli iz njega i Glavnim odgajivačkim programom.
Glavna odgajivačka organizacija izradila je i sprovodi glavni odgajivački program, koji je rešenjem prihvatilo Ministarstvo poljoprivrede. Pri sprovođenju glavnog odgajivačkog programa glavna odgajivačka organizacija naročito:
1) vodi glavnu matičnu evidenciju po vrstama, odnosno rasama domaćih životinja na teritoriji Republike Srbije van AP Vojvodine;
2) izdaje pedigre i uverenje o poreklu i druge zootehničke dokumente i vodi evidenciju o njima;
3) vrši procenu priplodne vrednosti i rangiranje domaćih životinja;
4) daje saglasnost za korišćenje i distribuciju semena za veštačko osemenjavanje kvalitetnih priplodnjaka;
5) vodi evidenciju odgajivačkih organizacija i organizacija sa posebnim ovlašćenjima koje sprovode glavni odgajivački program;
6) vodi evidenciju odgajivača kvalitetnih priplodnih domaćih životinja;
7) predlaže priznavanje novostvorenih rasa, linija i hibrida domaćih životinja;
8) izrađuje stručna uputstva za sprovođenje Glavnog odgajivačkog programa;
9) kontroliše rad na sprovođenju odgajivačkog programa osnovne i regionalne odgajivačke organizacije i organizacija sa posebnim ovlašćenjima koje sprovode glavni odgajivački program.
Institut je još 1948. godine osnovan od strane države upravo radi unapredjenja stočarstva i to putem naučnih istraživanja ali i primenom tih saznanja u praksi.
Institut za stočarstvo raspolaže oglednim farmama, potrebnom opremom za obeležavanje životinja i kontrolu produktivnosti kao i laboratorijom sa specifičnom opremom za ispitivanje kvaliteta mesa, mleka, jaja i vune.
Nesporno je da Institut za stočarstvo kao jedina institucija u zemlji za oblast stočarstva ima daleko veći broj neophodnih kadrova za sprovodjenje odgajivačkih programa od zakonskog minimuma.
Selekcija predstavlja faktor bez koga se ne mogu postići adekvatni rezultati na poboljšanju genetske osnove i poboljšanju produktivnosti stočarstva u celini. To je spor i dugotrajan posao, ali i jedini siguran put za kvalitetno poboljšanje našeg stočarstva, koji zahteva permanentan rad.
Posebna pažnja u selekciji se posvećuje obezbeđenju jedinstvenog naučnog principa procene životinja na osnovu objektivnih merenja njihove produktivnosti. U mnogim zemljama, sa razvojem kompjuterske tehnike, razrađeni su praktični korisnički softveri za efikasnije sprovođenje selekcijske procedure. Uvedeni su i genetski informacioni sistemi za obradu i procenu odgajivačke vrednosti primenom linearnih metoda ili putem selekcijskih indeksa, kombinujući osobine od ekonomskog značaja.
Institut za stočarstvo prati savremene trendove i najnovija naučna dostignuća u stočarstvu razvijenih zemalja i isto pokušava da primeni u stočarstvu naše zemlje.
Što je još važnije u svakoj od grana stočarstva Institut ima kadrove koji se bave isključivo genetikom i oplemenjivanjem životinja i primenom najnovijih metoda uključujući i linearne modele za ocenu priplodne vrednosti životinja (LSM, BLUP, AM), a što je i uslov za kontrolu i usmeravanje postojećeg odgajivačko-selekcijskog rada u Srbiji.
Institut sarađuje sa velikim brojem institucija iz oblasti stočarstva širom sveta i u stanju je da mnoga iskustva prenese i u našu zemlju, a takodje ima veliki broj svojih tehnologija koje su prilagodjene uslovima naše prakse.
Cenovnik usluga: