На основу решења Министарства пољопривреде и водопривреде Републике Србије од 29. децембра 2003. године, Институт за сточарство је овлашћена организација за селекцију и матичну евиденцију приплодне стоке у Републици Србији.
На основу решења Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије број 023-02-2354/2019-08 од 08. новембра 2019. године, Институт за сточарство, Београд-Земун, је ГЛАВНА ОДГАЈИВАЧКА ОРГАНИЗАЦИЈА у говедарству, овчарству, козарству, свињарству и живинарству.
Основне делатности и активности Института за сточарство Београд Земун, као главне одгајивачке организације у сточарству дефинисане су Законом о сточарству, правилницима који су проистекли из њега и Главним одгајивачким програмом.
Главна одгајивачка организација израдила је и спроводи главни одгајивачки програм, који је решењем прихватило Министарство пољопривреде. При спровођењу главног одгајивачког програма главна одгајивачка организација нарочито:
1) води главну матичну евиденцију по врстама, односно расама домаћих животиња на територији Републике Србије ван АП Војводине;
2) издаје педигре и уверење о пореклу и друге зоотехничке документе и води евиденцију о њима;
3) врши процену приплодне вредности и рангирање домаћих животиња;
4) даје сагласност за коришћење и дистрибуцију семена за вештачко осемењавање квалитетних приплодњака;
5) води евиденцију одгајивачких организација и организација са посебним овлашћењима које спроводе главни одгајивачки програм;
6) води евиденцију одгајивача квалитетних приплодних домаћих животиња;
7) предлаже признавање новостворених раса, линија и хибрида домаћих животиња;
8) израђује стручна упутства за спровођење Главног одгајивачког програма;
9) контролише рад на спровођењу одгајивачког програма основне и регионалне одгајивачке организације и организација са посебним овлашћењима које спроводе главни одгајивачки програм.
Институт је још 1948. године основан од стране државе управо ради унапредјења сточарства и то путем научних истраживања али и применом тих сазнања у пракси.
Институт за сточарство располаже огледним фармама, потребном опремом за обележавање животиња и контролу продуктивности као и лабораторијом са специфичном опремом за испитивање квалитета меса, млека, јаја и вуне.
Неспорно је да Институт за сточарство као једина институција у земљи за област сточарства има далеко већи број неопходних кадрова за спроводјење одгајивачких програма од законског минимума.
Селекција представља фактор без кога се не могу постићи адекватни резултати на побољшању генетске основе и побољшању продуктивности сточарства у целини. То је спор и дуготрајан посао, али и једини сигуран пут за квалитетно побољшање нашег сточарства, који захтева перманентан рад.
Посебна пажња у селекцији се посвећује обезбеђењу јединственог научног принципа процене животиња на основу објективних мерења њихове продуктивности. У многим земљама, са развојем компјутерске технике, разрађени су практични кориснички софтвери за ефикасније спровођење селекцијске процедуре. Уведени су и генетски информациони системи за обраду и процену одгајивачке вредности применом линеарних метода или путем селекцијских индекса, комбинујући особине од економског значаја.
Институт за сточарство прати савремене трендове и најновија научна достигнућа у сточарству развијених земаља и исто покушава да примени у сточарству наше земље.
Што је још важније у свакој од грана сточарства Институт има кадрове који се баве искључиво генетиком и оплемењивањем животиња и применом најновијих метода укључујући и линеарне моделе за оцену приплодне вредности животиња (LSM, BLUP, AM), а што је и услов за контролу и усмеравање постојећег одгајивачко-селекцијског рада у Србији.
Институт сарађује са великим бројем институција из области сточарства широм света и у стању је да многа искуства пренесе и у нашу земљу, а такодје има велики број својих технологија које су прилагодјене условима наше праксе.
Ценовник услуга: