Дана 01.06.2023. у просторијама Института за сточарство одржан је завршни скуп поводом пројекта „Морфометријски, метаболички и генетички профил аутохтоних популација оваца и коза у Србији, у циљу њихове конзервације“. Пројектни тим су чинили експерти из Института за сточарство и Пољопривредног факултета Универзитета у Београду.
Заинтересованој јавности, коју су чинили стручњаци из области пољопривреде, сточарства, ветерине, молекуларне биологије, заштите животне средине, али и одгајивачи, су презентовани главни резултати једногодишњег пројекта, међу којима и:
- Телесни оквир пиротске и кривовирске праменке се није значајније мењао (најмање изложене утицају других раса). Припадници осталих популација су у просеку били крупнији у односу на литературне податке – доминантне су веће животиње, побољшан је менаџмент уз истовремени уплив гена других раса.
- Балканска коза се одликује фенотипским особинама које су типичне за примитивније расе, грубље конституције, узаног трупа са боље развијеним каудалним у односу на кранијални део, а код домаће беле козе је евидентна варијабилност у погледу морфолошких и производних карактеристика.
- Анализа метаболичког профила – поједини сојеви се налазе у нутритивном дисбалансу. Препорука – побољшано напајање, здравствена заштита и нормирање оброка.
- Утврђен је релативно висок ниво генетичког диверзитета код свих испитиваних сојева праменке као и у целокупној популацији ове аутохтоне расе оваца, али и генетички афинитет пиротске и сјеничке праменке, као и генетичка дистинктност соја липска праменка.
- Код коза је утврђен релативно висок ниво генетичког диверзитета. Уочена је и генетичка структура, са 3 генска пула, који се не поклапају са испитиваним расама, али ће даље анализе, разрешити недоумице везане за број генетичких група.
- Очување генофонда оваца и коза у Републици Србији је један од стратешки важних циљева државе.
- Остварени резултати су значајан искорак у дефинисању стандарда аутохтоних раса и сојева малих преживара, те ће се користити за формулисање смерница и стратегија за планско очување праменке и аутохтоних раса коза у Републици Србији.
Поред презентације резултата, изнете су бројне препоруке и савети везани за очување аутохтоних популација оваца и коза, одржана је веома плодоносна дискусија, а презентовани су и генетички ресурси и расе оваца које се тренутно гаје на Институту за сточарство: каракачанска праменка, пиротска праменка и МИС.
Пројекат је финансиран од стране Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије (бр. Решења 680-00-00086/2/2022-02).
Брошуру можете погледати овде.