Organizator kongresa: Institut za stočarstvo, Beograd-Zemun
Suorganizator: Ministarstvo prosvete i nauke Republike Srbije
Cilj kongresa je razmena novih saznanja, naučnih rezultata i istraživanja, poređenje sa svetskim istraživanjima u pogledu naučnih dostignuća, primena rezultata u praksi, saradnja sa srodnim naučnim institutcijama, nove biotehnologije u genetici i selekciji, ishrani, fiziologiji, reprodukciji (mapiranje gena, novi proizvodi, lekovi, enzimi, hormoni, očuvanje životne sredine, kvalitet proizvoda, dobrobit životnja, itd.).
Tradicionalni međunarodni kongres obuhvatio je sledeće tematske oblasti: sistem gajenja domaćih životinja, tehnologiju proizvodnje i kvalitet proizvoda, dobrobit domaćih životinja i zdravstvenu zaštitu i alternativne proizvodnje u stočarstvu.
Kongres su otvorili dr Miloš Lukić, direktor Instituta i predsednik Organizacionog odbora, prof. dr Nada Dragović, pomoćnik ministra, Ministarstvo prosvete i nauke, Republike Srbije, prof. dr Martin Waehner, presednik Međunarodnog naučnog komiteta.
Na osnovu prispelih apstrakata i referata odabrani su i prezentovani radovi naučnika i istraživača iz 19 zemalja Evrope i sveta – NEMAČKA, ITALIJA, POLJSKA, SLOVAČKA, BUGARSKA, EGIPAT, SLOVENIJA, HRVATSKA, MAĐARSKA, LITVANIJA, RUMINIJA, MAKEDONIJA, ALBANIJA, CRNA GORA, BOSNA I HERCEGOVINA, JAPAN, KINA, INDONEZIJA, kao i preko 50 stručnjaka iz uglednih istraživačkih i obrazovanih institucija Srbije – POLJOPRIVREDNI FAKULTETI BEOGRAD, NOVI SAD I PRIŠTINA, VETERINARSKI FAKULTET, NAUČNI INSTITUT ZA VETERINARSTVO IZ BEOGRADA I NOVOG SADA, INSTITUT ZA KRMNO BILJE, KRUŠEVAC, AGRONOMSKI FAKULTET, ČAČAK, itd. Ukupan broj učesnika 155 (115 iz Srbije i 40 iz inostranstva), broj učesnika sa radom štampanim u zborniku 175 (115 iz Srbije i 61 iz inostranstva). Tokom trajanja kongresa predstavljeno je ukupno 176 radova, u okviru 6 sekcija, gde su radovi predstavljeni usmeno i u okviru poster sekcije. Kongresu je prisustvovao veliki broj naučnika što ukazuje na aktuelnost tretirane problematike, izloženi radovi odražavaju najnovije trendove u stočarstvu u različitim klimatskim i privrednim uslovima širom sveta; učvršćena je dosadašnja saradnja i uspostavljeni novi kontakti sa pojedincima i institucijama u oblasti stočarstva, kao i dogovor o zajedničkom konkurisanju na međunarodne projekte.
Svi radovi prezentovani na kongresu štapani su u Zborniku radova, odn. Biotechnology In Animal Husbandry,Vol (27), Issue 3, Book 1, 2