Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović, sa svojim najbližim saradnicima, prof. dr Miroslavom Trajanovićem, državnim sekretarom, gosp. Vukašinom Grozdićem, državnim sekretarom, Gosp. Vladimirom Radovanovićem, v.d. pomoćnikom ministra. Gđom Ivanom Rajčić, analitičarem u Ministarstvu zaduženom za NIO, i Anđelom Jovanović, iz pres služba ministra posetila je 27. marta, 2024. godine Institut za stočarstvo i kroz seriju sastanaka sa menadžmentom, članovima Upravnog odbora i Naučnog veća, kao i sa istraživačima Instituta, upoznala se sa aktivnostima instituta, planovima za budućnost, ali i izazovima koji su pred nama i istakla da su ovakvi Instituti od strateškog značaja za svaku državu, pa tako i Srbiju. Delegacija Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije, obišla je ovom prilikom laboratorije, kao i eksperimentalne objekte Instituta.
Dr Jelena Begović je ukazala na značaj međunarodne naučne saradnje, s obzirom na velike globalne izazove, kao što su rast populacije i klimatske promene, budući da svi želimo zdravu i kvalitetnu hranu, ali u dovoljnim količinama.
Sa klimatskim promenama i razvojem novih tehnologija javljaju se i novi trendovi u nauci i inovacijama, pa tako i naši instituti moraju to da prate i da imaju spreman odgovor na svaki izazov, poručila je ministarka.
„Mi imamo infrastrukturu i ekspertizu. U planu je izrada portala gde ćemo pokazati sve naše kapacitete, koje će uz određene uslove privatni sektor moći da koristi. Mislimo da je saradnja državnog i privatnog sektora važna, da je važan i razvoj privatnog sektora u nauci i inovacijama”, rekla je ministarka. Dodala je da je posebno važno razvijati institute, kao što je to Institut za stočarstvo, one koji su posvećeni razvoju stočarstva i uopšte razvoju bezbedne i zdrave hrane.
Direktor Instituta Nikola Delić rekao je da je sastanak bio produktivan i da su osim iznetih iskustva i predloga Instituta od ministarke dobili i nove predloge. „Razgovarali smo o svim otvorenim temama vezano za nauku, za našu oblast istraživanja. Čuli smo mnogo iskrenih i realnih predloga, kako možemo da napravimo jedan krupan iskorak ka budućnosti. Što se tiče samog Instituta treba ići ka projektima, kako domaćim tako i međunarodnim i to je naš najveći izazov”, rekao je Delić.
Ističe da su najteža vremena što se tiče pada stočnog fonda prošlost, jer, kako je rekao, država je preduzela mere i gotovo da ne postoji grana u stočarstvu koju nije finansijski podržala. „Mislim da će mere dovesti do zaustavljanja opadanja stočarskog fonda. Mi moramo raditi prvenstveno na uvođenju reda u toj oblasti, a zatim da radimo i na kvalitativnom pomaku. Kao ustanova i glavna odgajivačka organizacija uradili smo softver koji će uvesti dosta reda u tu oblast, a moramo raditi na kvalitativnom pomaku”, rekao je Delić.
Ministarka je obišla laboratorije instituta, ali i karantin za uvezene životinje koji je izgrađen prošle godine. Institut za stočarstvo, koji je osnovan 1948. godine, jedinstven je po svom eksperimentalnom centru – ,,laboratoriji na otvorenom”, u kojem se obavljaju naučna i razvojna istraživanja u oblasti stočarstva i proizvodnje zdrave i biološki vredne hrane.