Nove tehnologije razvijene u Institutu proveravaju se najpre na eksperimentalnim farmama Instituta a zatim primenjuju u široj praksi kroz programe saradnje sa farmama, fabrikama stočne hrane, mlekarama, klanicama i drugim organizacijama koje se bave primarnom stočarskom proizvodnjom i preradom animalnih proizvoda.
Raspolažemo sa:
• Novim i inoviranim tehnologijama za proizvodnju junećeg, jagnjećeg, svinjskog i živinskog mesa i tehnološkim rešenjima za uvećanje dnevnog prirasta, telesne mase, završnog randmana i poboljšanje kvaliteta mesa, kao i tehnologijom za proizvodnju jaja u skladu sa novim propisima i standardima.
• Novim tehnologijama za proizvodnju mesa, mesnih proizvoda i jaja posebnog kvaliteta, kao i funkcionalne hrane.
• Kompletnom tehnologijom ishrane za pojedine vrste, rase/hibride i kategorije domaćih životinja, programima za pripremu osnovnih i dopunskih smeša specijalnog sastava za različite namene, tehnologijama korišćenja različitih aditiva u cilju poboljšanja kvaliteta stočne hrane, najsavremenijim softverskim programima za izradu krmnih smeša i laboratorijom za analizu kvaliteta proizvoda.
• Tehnologijom proizvodnje stočne hrane na oranicama i travnjacima, tehnologijom iskorišćavanja, prerade i čuvanja stočne hrane, tehnologijom obezbeđenja krmne baze za specijalne namene (proizvodnju visoko vredne hrane, stočarsku proizvodnju u područjima pod zastitom prirodne sredine) i podizanje travnjaka na nasipima, sportskim terenima i sl.
• Modernim tehnološkim rešenjima za farme i mini farme (goveda, ovce, koze, svinje, živina), klanice, mlekare, mešaone stočne hrane. (preko 250 izgrađenih objekata – farmi muznih krava, farmi za tov junadi, svinjarskih, živinarskih, ovčarskih i kozarskih farmi, mlekara, inkubatorskih stanica)
• Trening i informacionim centrom sa 10 razvijenih modula obuke o Dobroj poljoprivrednoj praksi, i mogućnošću fleksibilnog razvoja i pružanja obuke iz oblasti animalne proizvodnje i proizvoda (kod nas ili kod vas).